Anglia - flaga

Życie i praca w Anglii


czyli: jak i gdzie wyjechać, żeby dostać pracę w Anglii

Anglia - godło
. praca w Anglii

ANGLIA:
. dane ogólne
. podział kraju
. największe miasta

ŻYCIE:
. czym dojechać
. mieszkanie
. elektryczność
. zakupy
. konto bankowe
. telefon
. internet
. transfer pieniędzy

SAMOCHÓD:
. prawo jazdy
. kodeks drogowy
. przeglą techniczny
. ubezpieczenie komunikacyjne


SŁUŻBA ZDROWIA:
. opłaty
. lekarz rodzinny
. dentysta
. ciąża
. ceny leków

PRACA:
. ciężko o pracę
. WRS
. jak szukać pracy
. referencje
. praca sezonowa
. CV itp.
. umowa o pracę
. czas pracy
. urlop
. wynagrodzenie
. świadczenia socjalne
. CSCS

FIRMA:
. samozatrudnienie
. CIS

PODATKI:
. podatki
. ubezpieczenie społeczne
. numer NIN

ROZRYWKA:
. puby

JEST PRACA W ANGLI:
. kierowcy taksówek
. kierowcy autobusów
. inżynierowie
. opiekunowie
. lekarze
. ochroniarze
. au pair

. warto wiedzieć
. ciekawe książki
. źródła
. kontakt

Wynagrodzenie za pracę w Anglii

Jadąc do pracy w Anglii warto dowiedzieć się ile tam można zarobić i jakich zarobków oczekiwać. Średnie zarobki Polaków w Anglii to 5-6 GBP. Wg obowiązującego prawa pracy, pracodawcy nie mogą sobie pozwolić na dyskryminację płacową pracowników zza granicy. Każda godzinówka większa od 10 GBP to duży sukces i poza Londynem jest ciężka do osiągnięcia, ale nie niemożliwa. Oczywiście mowa tu o jakiejś prostej pracy, a nie o stanowisku specjalistycznym lub kierowniczym.

Przed wyjazdem warto zapoznać się z ważnym aktem prawnym zapewniającym nam, jako obywatelom Unii Europejskiej, minimalne wynagrodzenie. Zagadnienia te reguluje ustawa o minimalnym wynagrodzeniu (National Minimum Wage). Gwarantuje ona, że pracodwacy nie mogą nam płacić mniej niż wynika to z tej właśnie ustawy. Minimalna stawka godzinowa, określana jako Krajowa Płaca Minimalna (NMW - National Minimum Wage) jst określana szczegółowo przez Ministerstwo Pracy. Wszelkie umowy, określające nasze zarobki poniżej tego poziomu są nieważne w świetle prawa. Wynagrodzenie osób pracujących w rolnictwie określa Rolnicza Płaca Minimalna (Agricultural Minimum Wage), która jest wyższa od zwykłej minimalnej godzinówki, ale zależy od kwalifikacji pracownika. Ponadto AMW zapewnia wyższe stawki za nadgodziny. Minimalna stawka, gwarantowana przez rząd Jej Królewskiej Mości wynosi obecnie około 5 GBP. Troszkę mniej mogą zarobić osoby, które nie ukończyły jeszcze 21 lat, gdyż w świetle angielskiego kodeksu pracy, traktowane są one jak nieletnie. Jeszcze mniej zarobią osoby poniżej osiemnastego roku życia.

Bezpośrednio do stawki godzinowej nie są wliczane napiwki, które otrzymasz od klientów. Jednakże napiwki wypłacane np. z wspólnej puli są wliczane do twojego wynagrodzenia i odprowadzany jest od nich podatek. Teoretycznie podatek musisz odprowadzić również od twoich "prywatnych" napiwków . Pracując w dobrym barze, czy w dobrej restauracja z napiwków można śmiało wyciągnąć drugą pensję.

Pracownik budowlany zwykle może liczyć na wynagrodzenie tuż ponad płacę minimalną, aczkolwiek wykwalifikowany murarz, dekarz, hydraulik czy elektryk (co udokumentowane jest kartą CSCS) może liczyć na 10-12 GBP i więcej. Stawki za pracę biurową też zwykle zaczynają się od najniższych, ale dość szybko rosną i potrafią sięgnąć 7-8 GBP za godzinę.

Pracodawca nie ma prawa do potrącania z wypłaty jakichkolwiek sum bez wiedzy i zgody pracownika, przy czym wysokość tych potrąceń jest wyznaczana prawem. Chodzi tu przede wszystkim o potrącenia związane z zapewnieniem pracownikowi zakwaterowania i wyżywienia. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest potrącenie wypłaconych wcześniej zaliczek na poczet przyszłego wynagrodzenia.

Wszelkie pytania dotyczące płacy minimalnej oraz skargi na nieuczciwych pracodawców kierować można na infolinię o numerze 0845 6000 678.


Darowizna dla autora: