Anglia - flaga

Życie i praca w Anglii


czyli: jak i gdzie wyjechać, żeby dostać pracę w Anglii

Anglia - godło
. praca w Anglii

ANGLIA:
. dane ogólne
. podział kraju
. największe miasta

ŻYCIE:
. czym dojechać
. mieszkanie
. elektryczność
. zakupy
. konto bankowe
. telefon
. internet
. transfer pieniędzy

SAMOCHÓD:
. prawo jazdy
. kodeks drogowy
. przeglą techniczny
. ubezpieczenie komunikacyjne


SŁUŻBA ZDROWIA:
. opłaty
. lekarz rodzinny
. dentysta
. ciąża
. ceny leków

PRACA:
. ciężko o pracę
. WRS
. jak szukać pracy
. referencje
. praca sezonowa
. CV itp.
. umowa o pracę
. czas pracy
. urlop
. wynagrodzenie
. świadczenia socjalne
. CSCS

FIRMA:
. samozatrudnienie
. CIS

PODATKI:
. podatki
. ubezpieczenie społeczne
. numer NIN

ROZRYWKA:
. puby

JEST PRACA W ANGLI:
. kierowcy taksówek
. kierowcy autobusów
. inżynierowie
. opiekunowie
. lekarze
. ochroniarze
. au pair

. warto wiedzieć
. ciekawe książki
. źródła
. kontakt

Praca sezonowa w Anglii

Do Anglii możemy pojechać pracować na dłużej, ale i podjąć pracę sezonową. Jest to dobre rozwiązania szczególnie dla studentów, którzy muszą wrócić na rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Złote czasy pracy w Anglii już się skończyły i szczególnie w czasie wakacji, w związku z dużym napływem pracowników zza granicy, wymagania pracodawców zdecydowanie się podnoszą, a proponowane stawki godzinowe zdecydowanie maleją. Trzeba mieć to na uwadze. Pracowników bez doświadczenia i wykształcenia, a takimi są najczęściej studenci, ratować może tylko biegła znajomość języka angielskiego. Jeśli i to stoi u ciebie na niskim poziomie, zapomnij o pracy w Anglii, szkoda pieniędzy na podróż w obie strony. W najlepszym wypadku wyjdziesz na zero.

Praca sezonowa w Anglii to przede wszystkim branża gastronomiczna, hotelarska i rolnictwo. W tych branżach najłatwiej jest znaleźć pracę w lecie.

W miesiącach wakacyjnych urlopy rozpoczynają miejscowi pracownicy, do tego dochodzi dość spory ruch turystyczny zza granicy. To wszystko sprawia, że w okresie tym istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników obsługujących owych turystów. Masowo korzystają oni z hoteli i pensjonatów, restauracji, kawiarni, pubów i dyskotek. Wszędzie tam stosunkowo łatwo znajdą zatrudnienie kelnerki, barmani, recepcjonistki, pokojówki i sprzątaczki. Znajdzie się również praca dla ochroniarzy i nocnych stróżów. Na spory popyt na swoje usługi liczyć mogą też kucharze i pomocnicy kuchenni.

Nie jest wymagana wybitna znajomość języka angielskiego, ale od pracowników, których praca polega na kontaktach z ludźmi (kelnerki, barmani, recepcjonistki) wymagana się opanowania tego języka przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Dodatkowym atutem będzie znajomość innych języków obcych. Mamy wtedy szansę na pracę w lokalach nastawionych na obsługę turystów zagranicznych. Przyda się niemiecki, francuski, włoski, języki skandynawskie itp.

Jeśli szukasz takiej właśnie pracy, najlepsze dla ciebie rejony kraju to południe Anglii, okolice takich miast jak Blackpool, Brighton, Bournemouth, Truro itp. Warto poszukać w małych miejscowościach wczasowych, zwanych Holiday Villages, w których wakacje spędzają całymi rodzinami Anglicy.

W miejscowościach wczasowych pracę znajdą również tzw. "złote rączki", pracując jako konserwatorzy, dokonując drobnych napraw w trakcie sezonu. Jeśli potrafisz naprawić cieknący zlew, wymienić gniazdko w ścianie, bezpieczniki, wstawić szybę itp. sprawy, możesz śmiało szukać pracy. Jeśli jesteś odważny, możesz pomyśleć o własnej działalności gospodarczej i pracy na rzecz kilku hoteli, pensjonatów czy restauracji.

Po sezonie, pracę w takich miejscowościach znajdą budowlańcy specjalizujący się w pracach remontowych. Mowa tu nie tylko o malarzach, glazurnikach itp., ale tez o hydraulikach, elektrykach i innych pokrewnych profesjach.

Pracę w sezonie znajdą również instruktorzy sportowi, gdyż w większości miejscowości wypoczynkowych znajdują się różnorakie centra sportowe. To oferta skierowana przede wszystkim do studentów i absolwentów AWF. Niestety w tym przypadku wymagana jest dość dobra znajomość angielskiego. W ośrodkach tych pracę znajdą również osoby do prac porządkowych, koszenia trawy itp. spraw konserwatorskich.

Wynagrodzenie w przemyśle gastronomiczno-hotelarskim nie jest wysokie. Najczęściej są to minimalne stawki w okolicach 5-6 GBP za godzinę. W niektórych przypadkach można liczyć również na napiwki. Oczywiście szansa na większe zarobki rośnie proporcjonalnie do naszej znajomości języka angielskiego.

[1] [2]


Darowizna dla autora: