Praca sezonowa w Anglii

Do Anglii możemy pojechać pracować na dłużej, ale i podjąć pracę sezonową. Jest to dobre rozwiązania szczególnie dla studentów, którzy muszą wrócić na rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Złote czasy pracy w Anglii już się skończyły i szczególnie w czasie wakacji, w związku z dużym napływem pracowników zza granicy, wymagania pracodawców zdecydowanie się podnoszą, a proponowane stawki godzinowe zdecydowanie maleją. Trzeba mieć to na uwadze. Pracowników bez doświadczenia i wykształcenia, a takimi są najczęściej studenci, ratować może tylko biegła znajomość języka angielskiego. Jeśli i to stoi u ciebie na niskim poziomie, zapomnij o pracy w Anglii, szkoda pieniędzy na podróż w obie strony. W najlepszym wypadku wyjdziesz na zero.

Praca sezonowa w Anglii to przede wszystkim branża gastronomiczna, hotelarska i rolnictwo. W tych branżach najłatwiej jest znaleźć pracę w lecie.

W miesiącach wakacyjnych urlopy rozpoczynają miejscowi pracownicy, do tego dochodzi dość spory ruch turystyczny zza granicy. To wszystko sprawia, że w okresie tym istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników obsługujących owych turystów. Masowo korzystają oni z hoteli i pensjonatów, restauracji, kawiarni, pubów i dyskotek. Wszędzie tam stosunkowo łatwo znajdą zatrudnienie kelnerki, barmani, recepcjonistki, pokojówki i sprzątaczki. Znajdzie się również praca dla ochroniarzy i nocnych stróżów. Na spory popyt na swoje usługi liczyć mogą też kucharze i pomocnicy kuchenni.

Nie jest wymagana wybitna znajomość języka angielskiego, ale od pracowników, których praca polega na kontaktach z ludźmi (kelnerki, barmani, recepcjonistki) wymagana się opanowania tego języka przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Dodatkowym atutem będzie znajomość innych języków obcych. Mamy wtedy szansę na pracę w lokalach nastawionych na obsługę turystów zagranicznych. Przyda się niemiecki, francuski, włoski, języki skandynawskie itp.

Jeśli szukasz takiej właśnie pracy, najlepsze dla ciebie rejony kraju to południe Anglii, okolice takich miast jak Blackpool, Brighton, Bournemouth, Truro itp. Warto poszukać w małych miejscowościach wczasowych, zwanych Holiday Villages, w których wakacje spędzają całymi rodzinami Anglicy.

W miejscowościach wczasowych pracę znajdą również tzw. „złote rączki”, pracując jako konserwatorzy, dokonując drobnych napraw w trakcie sezonu. Jeśli potrafisz naprawić cieknący zlew, wymienić gniazdko w ścianie, bezpieczniki, wstawić szybę itp. sprawy, możesz śmiało szukać pracy. Jeśli jesteś odważny, możesz pomyśleć o własnej działalności gospodarczej i pracy na rzecz kilku hoteli, pensjonatów czy restauracji.

Po sezonie, pracę w takich miejscowościach znajdą budowlańcy specjalizujący się w pracach remontowych. Mowa tu nie tylko o malarzach, glazurnikach itp., ale tez o hydraulikach, elektrykach i innych pokrewnych profesjach.

Pracę w sezonie znajdą również instruktorzy sportowi, gdyż w większości miejscowości wypoczynkowych znajdują się różnorakie centra sportowe. To oferta skierowana przede wszystkim do studentów i absolwentów AWF. Niestety w tym przypadku wymagana jest dość dobra znajomość angielskiego. W ośrodkach tych pracę znajdą również osoby do prac porządkowych, koszenia trawy itp. spraw konserwatorskich.

Wynagrodzenie w przemyśle gastronomiczno-hotelarskim nie jest wysokie. Najczęściej są to minimalne stawki w okolicach 5-6 GBP za godzinę. W niektórych przypadkach można liczyć również na napiwki. Oczywiście szansa na większe zarobki rośnie proporcjonalnie do naszej znajomości języka angielskiego.

Jeśli jesteś rybakiem, lub nie boisz się bardzo ciężkiej pracy, możesz spróbować swoich sił właśnie w rybołówstwie. Płace są tu stosunkowo wysokie, ale robot do lekkich i przyjemnych nie należy. W zależności od poławianych ryb, praca trwa kilka do kilkunastu tygodni, a zarobek jest najczęściej adekwatny do połowów. Po sezonie połowowym można się zatrudnić przy konserwacji kutrów i w przetwórniach. O taką pracę najłatwiej w Penzace, Kornwalii, Devon i w Szkocji.

Od wczesnej wiosny, czasem aż do późnego listopada trwa sezon w rolnictwie. Praca zależy wyłącznie od naszych wyników, jest ciężka i odbywa się głównie przy zbiorze owoców i warzyw oraz ich przetwórstwie. Należy zwrócić szczególną uwagę na to u kogo podejmujemy pracę, gdyż znane są przypadki sprzed kilku lat, niemal niewolniczej pracy na rzecz zorganizowanych grup pseudoprzestępczych składających się głownie z Hindusów i Pakistańczyków.

Jeśli wybierasz się do Anglii w ciemno, pracę sezonową najłatwiej znaleźć za pośrednictwem tzw. JobCentre. Biura znajdują się praktycznie w każdym większym mieście, a pracodawcy z mniejszych miejscowości oferują najczęściej nocleg i wyżywienie. W biurze można skorzystać z telefonu i w rozmowie z przyszłym pracodawcą dowiedzieć się wszystkich interesujących nas szczegółów.

 

Dodaj komentarz