Anglia - flaga

Życie i praca w Anglii


czyli: jak i gdzie wyjechać, żeby dostać pracę w Anglii

Anglia - godło
. praca w Anglii

ANGLIA:
. dane ogólne
. podział kraju
. największe miasta

ŻYCIE:
. czym dojechać
. mieszkanie
. elektryczność
. zakupy
. konto bankowe
. telefon
. internet
. transfer pieniędzy

SAMOCHÓD:
. prawo jazdy
. kodeks drogowy
. przeglą techniczny
. ubezpieczenie komunikacyjne


SŁUŻBA ZDROWIA:
. opłaty
. lekarz rodzinny
. dentysta
. ciąża
. ceny leków

PRACA:
. ciężko o pracę
. WRS
. jak szukać pracy
. referencje
. praca sezonowa
. CV itp.
. umowa o pracę
. czas pracy
. urlop
. wynagrodzenie
. świadczenia socjalne
. CSCS

FIRMA:
. samozatrudnienie
. CIS

PODATKI:
. podatki
. ubezpieczenie społeczne
. numer NIN

ROZRYWKA:
. puby

JEST PRACA W ANGLI:
. kierowcy taksówek
. kierowcy autobusów
. inżynierowie
. opiekunowie
. lekarze
. ochroniarze
. au pair

. warto wiedzieć
. ciekawe książki
. źródła
. kontakt

Praca w Anglii dla kierowców taksówek

W Anglii istnieje wielkie zapotrzebowanie na kierowców. Ciekawą sprawą jest więc praca jako kierowca mini-caba gdyż w dużych miastach Wielkiej Brytanii jest to dość popularny sposób przemieszczania się z miejsca na miejsce. Mini-cab to coś w rodzaju taksówki, ale nie do końca, bowiem mianem taksówki określa się tylko znane wszystkim z filmów małe, czarne samochodziki. Przejażdżka takim cudem do najtańszych nie należy, tak więc mini-caby są wciąż bardzo popularne jako znacznie tańszy środek transportu.

Do roku 2003 wśród kierowców mini-cabów panowała wolna amerykanka. Jeździł kto chciał, czym chciał, nie dbając o przepisy czy wymagane prawem zezwolenia. Często kierowcy rejestrowali się jako bezrobotni, pobierali zasiłek, a na pełnym etacie jeździli na dzikiej taksówce. Zmieniło się to dość diametralnie po wprowadzeniu licencji dla centrali mini-cabów i samych kierowców.

Licencja, nazywana PCO Licence jest wydawana przez Public Carriage Office i pozwala na świadczenie usług przewozowych samodzielnie lub we współpracy z centralą mini-cab. Aby ją uzyskać, należy zwrócić się do PCO i już po kilku dniach otrzymamy pocztą formularze do wypełnienia oraz listę dokumentów jakie należy do nich dołączyć. Po uzyskaniu orzeczenia lekarskiego i zaświadczenia o niekaralności, dołączeniu fotografii oraz wypełnieniu druków wysyłamy komplet dokumentów na wskazany w pouczeniu adres.

Po kilku dniach otrzymamy potwierdzenie rejestracji, które można traktować jako tymczasową licencję, do czasu przesłania nam tej właściwej, ważnej przez trzy lata. Właściwą licencję powinniśmy otrzymać nie później niż trzy miesiące po otrzymaniu tymczasowej.

Całkowity koszt otrzymania licencji to około 300 GBP, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że ważna jest ona przez trzy lata, nie są to jakieś ogromne koszty. Całą kwotę należy wpłacić czekiem lub kartą kredytową/płatniczą.

Najlepiej dysponować własnym samochodem, który musi spełniać odpowiednie warunki, aby zostać dopuszczony do ruchu jako mini-cab (5 lat, duży bagażnik, sprawne technicznie, czyste i zadbane). Od firmy dostaniemy radio, a we własnym zakresie dobrze jest kupić sobie GPS, abyśmy wiedzieli gdzie danego klienta zawieźć. Taki GPS to wydatek rzędu 300-400 GBP.

Zarobione w ten sposób pieniądze kierowca zatrzymuje do własnej dyspozycji, co tydzień wpłacając do centrali tzw. circuit fee, czyli opłatę za skierowane przez nią kursy. Najczęściej jest to około 100 GBP. Bywają też sytuacje gdzie wykonuje się kursy dla klienta mającego otwarty rachunek w danej centrali. W takim wypadku to właśnie centrala przekazuje opłatę za dany kurs na konto bankowe kierowcy. Przeciętne zarobki wynoszą około 450-500 GBP tygodniowo, ale oczywiście zależą one od naszego zaangażowania i zdecydowanie można zarobić i więcej. Mniej zarabia się w mniejszych firmach, operujących tylko w konkretnych dzielnicach wielkich miast. W takich firmach można też często spotkać się z nieuczciwym przydzielaniem kursów i przekrętami na wypłacanych pieniądzach. Warto więc poszukać sobie dobre firmy, o sprawdzonej reputacji, działającej na terenie całego miasta.

Osoby przyjeżdżające do pracy w Anglii często nie mają tylu pieniędzy, aby kupić sobie własne auto. Również i one mają szansę na pracę jako kierowca mini-caba. W takim wypadku można otrzymać do dyspozycji samochód z centrali. Opłata za taki samochód to około 150-200 GBP tygodniowo, ale wszelkie koszty ubezpieczenia i podatków drogowych ponosi wtedy centrala. Kierowca płaci tylko za paliwo. W większości przypadków samochód otrzymujemy do naszej dyspozycji, parkujemy go pod domem, możemy go używać do celów prywatnych.

Reasumując, jeśli ktoś lubi jeździć i nie boi się wielkiego miasta, ta praca jest właśnie dla niego.


Darowizna dla autora: